
Kajak-kenu közben egy versenyen, a légzés elérheti a maximális szintet 250 litert belélegezve percenként egy férfi kajak-kenus esetében – az átlagos „utca embere” számára nehéz lenne ennek csupán a felét is elérni. Mivel ilyen nagy igénybevétel helyeződik a légzésre érthető, hogy a kajak-kenu miért okozza a légzőizmok fáradtságát, még az olimpiokonok közöt is.
A kajak-kenu sportághoz szükséges a légzés és a mozgás összhangja. Ez a kapcsolat pedig a légzés határait feszegetik. Egy 2000m-es verseny alatt, egy evezőcsapás alatt 2-szer vesz levegőt; kilélegez a kezdetnél (amikor az evező a vízben van); levegőt vesz amikor a csapás végéhez ér, újra kilélegez ahogy előre halad, és kis lélegzetet vesz a „fogás” előtt. Ez a kis lélegzetvétel a fogásnál nagyon fontos, abban az értelemben, hogy lehetővé teszi az optimális erőátvitelt, a test különböző részeiből, az evezőn keresztül, a vízbe, a törzs izmai pedig átölelik a részben felfújt tüdőt.
A POWERbreathe bemelegítés növeli a belégző izom teljesítményt. Kutatások bizonyítják, hogy egy átlagos edzés előtti bemelegítés nem készíti fel a belégző izmokat (légző izmokat) a kemény gyakorlatokra, és a belégző bemelegítés bizonyítottan növeli a teljesítményt.
A POWERbreathe-el való levezetés csökkenti a tejsav mennyiséget edzés közben és felgyorsítja a kiürülését.
A POWERbreathe levezetés segíthet felgyorsítani a tejsav kiürülését, sokkal hatékonyabban mint a többi hagyományos aktív helyreállási stratégia.
Kututatók rájöttek, hogy a rögtön edzés utáni kis terhelés elleni légzés csökkenti a tejsav mennyiségét 16%-kal. Ráadásul, az átlagos aktív felépüléshez képest, aminél 5 percbe telik, hogy felgyorsítja a tejsav kiürülését, a belégzési terhelés csökkenti a tejsavot amint a gyakorlatokat abbahagyja. Ráadásul, belégzési terhelés alatt, a tejsavkoncentráció már 5 perc után megegyezik egy 15 perces passzív felépüléssel.
A POWERbreathe használata az intervallum edzés részeként javítja a légzési állóképességet és felgyorsítja a felépülést.