
Az evezés nagy légúti igénybevétellel jár, ami azt jelenti, hogy a légzőizmok hamar elfáradnak. A kutatások arra utalnak, hogy ez a magas légúti igénybevétel „ellopja” a vért a lábaktól evezés közben, amely csökkenti az evezési teljesítményt.
A belégző izom munka nehezíti a lábak véráramlását maximális terhelés alatt.
A belégző izmok fáradtsága is nő, ahogy a gyakorlatok intenzívebbé válnak, több mint a maximális oxigénfelvétel 85%-ával (VO2max). Ha versenyszerű fedett evezős, akkor az edzési jelentős része ezen a szinten történik és egy 2000m-es verseny legfőbb része vagy az időfutam amelyen dolgozik, a VO2max több, mint 90%-a. A légző izmok megerősítésével a belégző izmok véráramlási igénye csökken, a láb izmainak a teljesítménye javul.
Tudjuk, hogy a légzés korlátozza teljesítményt, azonban, a korlátokon jelentős mértékben túl lehet jutni a légzőszerv rendszer edzésével, különösen a légző (belégző) izmok edzésével.
A POWERbreathe bemelegítés növeli a belégző izom teljesítményt. Kutatások bizonyítják, hogy egy átlagos edzés előtti bemelegítés nem készíti fel a belégző izmokat (légző izmokat) a kemény gyakorlatokra, és a belégző bemelegítés bizonyítottan növeli a teljesítményt (evezésnél).
A POWERbreathe-el való levezetés csökkenti a tejsav mennyiséget edzés közben és felgyorsítja a kiürülését.
A POWERbreathe levezetés segíthet felgyorsítani a tejsav kiürülését, sokkal hatékonyabban mint a többi hagyományos aktív helyreállási stratégia.
Kututatók rájöttek, hogy a rögtön edzés utáni kis terhelés elleni légzés csökkenti a tejsav mennyiségét 16%-kal. Ráadásul, az átlagos aktív felépüléshez képest, aminél 5 percbe telik, hogy felgyorsítja a tejsav kiürülését, a belégzési terhelés csökkenti a tejsavot amint a gyakorlatokat abbahagyja. Ráadásul, belégzési terhelés alatt, a tejsavkoncentráció már 5 perc után megegyezik egy 15 perces passzív felépüléssel.
A POWERbreathe használata az intervallum edzés részeként javítja a légzési állóképességet és felgyorsítja a felépülést.