
Egy triatlon alatt a tüdő hatalmas igénybevételnek van kitéve mindhárom területen.
A triatlon első szakaszánál, az úszásnál, a légzése számára nagy kihívást jelent, hogy a lehető legtöbb oxigént kell belélegeznie, a lehető legrövidebb idő alatt, így a teste visszatérhet az optimális pozícióba ahhoz, hogy hajtóérőt generáljon. Ez hatalmas megterhelést jelent a belégző izmoknak és nem meglepő, hogy a légzőizmok jelentős fáradtságát fogja tapasztalni.
A triatlon második szakaszánál, a kerékpározásnál, a görnyedt testtartás, amit az aerodinamika miatt vesz fel, szintén légzési problémákat okoz, mert a hasi rész (főként a máj és a bél) összehúzódik és a fő légző izomnak, a rekeszizomnak nyomódik. Ez pedig korlátozza a normális mozgást és sokkal nehezebbé teheti a légzést.
A tanulmányok arra is rámutattak, hogy a légúti károsodás, amelyet a kerékpározásról a futásra való áttérés okoz, rontja a futó teljesítményt. A kerékpározás mechanikai korlátjai, például, a bordák és a rekeszizom mozgásának a korlátja a belégző izom működésben és a tüdő diffúz kapacitásában is kárt okoz, és mindkettő rontja a teljesítményt.
A harmadik szakasz alatt, mely egyben az utolsó is, a futás alatt, a légzőizmok nem csak azt teszik lehetővé, hogy lélegezzen, hanem a felsőtestet is stabilizálják minden lépésnél. Ebben a szakaszban a légzése jelentős lesz és nem csoda, ha a légző izmok elfáradnak egy intenzív futás után.
A légzés esetében úszás, kerékpározás és futás alatt fáradtság jelentkezik, szinte kizárólag csak a légző izmokban, és ez fáradt, kényelmetlen légzést és intenzív légszomjat eredményez. Ráadásul, kutatások kimutatták, hogy a légző izmok fáradtsága azt eredményezheti, hogy a véráramlás elmegy a többi dolgozó izomból, így az oxigénellátása csökken és a teljesítmény is romlik.
Az irányított légzéstechnika javítani fogja a légzés komfortérzetét úszás, kerékpározás, és futás közben, és a POWERbreathe edzés különösen a légző izmokat célozza meg, 30-50%-kal megerősítve őket, jelentősen javítva a teljesítményt és segít megszüntetni a légzési fáradtságot.
A POWERbreathe bemelegítés növeli a belégző izom teljesítményt. Kutatások bizonyítják, hogy egy átlagos edzés előtti bemelegítés nem készíti fel a belégző izmokat (légző izmokat) a kemény gyakorlatokra, és a belégző bemelegítés bizonyítottan növeli a teljesítményt.
A POWERbreathe-el való levezetés csökkenti a tejsav mennyiséget edzés közben és felgyorsítja a kiürülését.
A POWERbreathe levezetés segíthet felgyorsítani a tejsav kiürülését, sokkal hatékonyabban mint a többi hagyományos aktív helyreállási stratégia.
Kututatók rájöttek, hogy a rögtön edzés utáni kis terhelés elleni légzés csökkenti a tejsav mennyiségét 16%-kal. Ráadásul, az átlagos aktív felépüléshez képest, aminél 5 percbe telik, hogy felgyorsítja a tejsav kiürülését, a belégzési terhelés csökkenti a tejsavot amint a gyakorlatokat abbahagyja. Ráadásul, belégzési terhelés alatt, a tejsavkoncentráció már 5 perc után megegyezik egy 15 perces passzív felépüléssel.
A POWERbreathe használata az intervallum edzés részeként javítja a légzési állóképességet és felgyorsítja a felépülést.